Μετάβαση στο κύριο περιεχόμενο

(Postgame - 3η αγωνιστική)

Κ.Α.Ο.Χ / ΕΥΡΩΠΗ '87   49-72   ΡΟΥΠΕΛ

ΜΕΓΑΛΗ ΝΙΚΗ ΣΤΑ ΜΟΥΔΑΝΙΑ ΑΦΙΕΡΩΜΕΝΗ ΣΤΟΝ ΤΡΑΥΜΑΤΙΑ, ΔΑΜΙΑΝΑΚΟ !

Στην προπόνηση της Παρασκευής ο 23χρονος Σιδηροκαστρινός αθλητής, Χρήστος Δαμιανάκος τραυματίστηκε σοβαρά στο γόνατο και τέθηκε εκτός για την Κυριακάτικη αναμέτρηση με τα αποτελέσματα της μαγνητικής τομογραφίας, που θα υποβληθεί σύντομα να δείχνουν και το μέγεθος της ζημιάς. Οι συμπαίχτες και οι προπονητές του θα έπαιζαν για αυτόν και "υποσχέθηκαν" να γυρίσουν με το διπλό, κάτι το οποίο και πέτυχαν χάρη σε ένα εξαιρετικό δεύτερο δεκάλεπτο.

Το Ρούπελ πέτυχε την πρώτη του εκτός έδρας νίκη στην φετινή Γ' Εθνική και έκανε το 2/3 στο ξεκίνημα της χρονιάς. Οι "μπλε" με οδηγό την άμυνα και με καλά νούμερα επιθετικά έφτασαν σε μια εύκολη "επαγγελματική" επικράτηση μια αγωνιστική πριν το ντέρμπι με τον ΓΑΣ Κομοτηνής (30/10) στο Σιδηρόκαστρο.

Αναφορικά με το παιχνίδι, το Ρούπελ μπήκε εξαιρετικά και με τον Δαλαγκόζη να είναι σε καλή ημέρα προηγήθηκε με 3-12 και 9-17 στο ξεκίνημα της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι, ωστόσο αντέδρασαν και μείωσαν σε 19-20 στο τέλος του δεκαλέπτου. Στην 2η περίοδο, οι "μπλε" έπαιξαν φανταστικά μπροστά και πίσω και με Δαλαγκόζη (15π.) και Παπαδόπουλο (10π.) να σκοράρουν 25 (!) πόντους μαζί στο πρώτο μέρος, το Ρούπελ έκλεισε το ημίχρονο στο +19 (22-41) με το τρομερό επιμέρους 3-21.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Φώτη Κοκολιού δεν απειλήθηκε καθόλου, με τον Κάτο να βρίσκει ρυθμό στην επίθεση και την άμυνα να μην αντιμετωπίζει προβλήματα. Το 33-56 στο 30' έγινε 40-56 στο 34', αλλά ο Φραγκούλης με δυο τρίποντα ανέβασε την διαφορά και πάλι στο +20, για να φτάσουν οι Σιδηροκαστρινοί σε μια άνετη επικράτηση, που τους δίνει ψυχολογία και ηρεμία ενόψει συνέχειας.

Πρώτοι σκόρερ για την ομάδα του Ρούπελ οι Δαλαγκόζης (17π.), Παπαδόπουλος (17π.) και Φραγκούλης (11π.). Δεν αγωνίστηκε ο Γκούτζιας, που προφυλάχθηκε από τους ανθρώπους της ομάδας. Ακολουθεί το μεγάλο παιχνίδι με τον ΓΑΣ Κομοτηνής στο Σιδηρόκαστρο την ερχόμενη Κυριακή (30/10, 17:00).

Διαιτητές: Κανελλίδης-Κλεπουσνιώτου

Δεκάλεπτα: 19-20, 22-41, 33-56, 49-72.

ΚΑΟ Χαλκιδικής (Παναγιωτόπουλος Α.): Σκουφετζής 8, Βέτσος 2, Σερέτης, Τσιγγελίδης 3(1), Σμυρλής 2, Ζωγράφος 9(1), Χαρταβέλας 2, Μάρκου, Δήμου 1, Τύπος 10, Λάσκαρης, Γκιουζελίδης 12.

Ρούπελ (Κοκολιός): Κάτος 8, Φραγκούλης 11(3), Δατσιάδης 2, Κεμανετζής 7 (1τρ., 10ρ.), Λουλούδης, Δαλαγκόζης 17 (2τρ., 6ασ.), Τοπολίγκας 1, Σιδερίδης 4(1), Γιαννάτος 5, Παπαδόπουλος 17 (3μπλοκ).

6ος όμιλος

Τα αποτελέσματα

Ανατόλια-Ασπίδα Ξάνθης 10-12(10), 29-23(20), 47-42(30), 66-59(τελικό)

ΓΑΣ Κομοτηνή-Ελπίδα Αμπελοκήπων 23-16(10), 35-29(20), 55-36(30), 74-49(τελικό)

ΚΑΟ Χαλκιδικής-Ρούπελ Σιδηροκάστρου 19-20(10), 22-41(20), 33-56(30), 49-72(τελικό)

Αρίων Ξάνθης-Απόλλων Καλαμαριάς 17-13(10), 32-36(20), 47-59(30), 67-79(τελικό)

ΚΑΟ Δράμας-Διγενής Λακκώματος  25-15(10), 42-32(20), 48-34(23), 73-46(τελικό)

Βασιλικά-Γαλάτιστα  27-19(10), 48-28(20), 63-50(30), 86-69(τελικό)