(Α' MACRON / 2η Αγωνιστική)

ΛΙΘΟΤΟΠΟΣ 1-3 ΕΘΝΙΚΟΣ

ΔΥΝΑΤΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΚΑΙ 2/2

ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΘΝΙΚΟ!

Νικηφόρα πέρασε το μεσημέρι του Σαββάτου από την έδρα του Λιθοτόπου η ομάδα του Εθνικού και έφτασε τις δύο νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια. Το ματς ήταν αρκετά έντονο, με πολλά γκολ αλλά και με κάποιους σοβαρούς τραυματισμούς παικτών από την πλευρά του Εθνικού. Συγκεκριμένα, ο Πεκρής ήταν ο ένας άτυχος ο οποίος μετά από διάστρεμμα στον αστράγαλο βγήκε με αναγκαστική αλλαγή στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, ενώ ο πιο άτυχος ήταν ο Κούρτογλου ο οποίος έχει υποστεί κάταγμα δύο πλευρών και αποχώρησε και αυτός με αναγκαστική αλλαγή πολύ νωρίς στο παιχνίδι.

Όσον αφορά τώρα τον αγώνα, όπως προαναφέρθηκε ήταν ένα δύσκολο ματς και για τις δύο ομάδες. Καμία από τις δύο πλευρές του γηπέδου δεν μπήκε καλά στο ματς, ωστόσο πολύ νωρίς και συγκεκριμένα στο 7ο λεπτό μετά από ένα κόρνερ ο Λεωνίδας άνοιξε το σκορ για τους μπλε. Το πρώτο ημίχρονο συνεχίστηκε με τους δύο αντιπάλους να έχουν κάποιες καλές ευκαιρίες αλλά χωρίς να μπορούν να φτάσουν σε κάποιο άλλο γκολ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, από πολύ νωρίς και συγκεκριμένα στο 47' ο Εθνικός κατάφερε να διευρύνει τη διαφορά στο σκορ κάνοντας το 0-2 μετά από αυτογκόλ του Νόκε στην προσπάθεια σπάσιμου της μπάλας από τον Θωμαϊδη μέσα στην περιοχή. Η απάντηση ωστόσο ήρθε πολύ γρήγορα και συγκεκριμένα δύο λεπτά μετά (49') όπου μετά από χάσιμο της μπάλας από τον Θωμαϊδη, ο Λιθότοπος βγήκε στην αντεπίθεση και μείωσε με τον Τριανταφυλλίδη σε 1-2. Από 'κει και πέρα και για όλο το υπόλοιπο του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα του Σιδηροκάστρου δεν πατούσε καθόλου καλά στον αγωνιστικό χώρο ενώ η πίεση από τους γηπεδούχους αυξανόταν συνεχώς.

Παρόλα αυτά , ο Εθνικός άντεξε στην ασφυκτική πίεση του αντιπάλου και κατάφερε να πάρει την νίκη με τον Θωμαϊδη να βάζει στην κόντρα επίθεση και ένα λεπτό πριν το τέλος του παιχνιδιού το κερασάκι στην τούρτα κάνοντας το τελικό 1-3. Καθοριστικό ρόλο στη νίκη των Σιδηροκαστρινών έπαιξαν ο τερματοφύλακας Τσιντσάρης και ο αρχηγός της ομάδας  Λεωνίδας οι οποίοι άντεξαν στην πίεση και με πολλές αποκρούσεις και αναχαιτίσεις κράτησαν το προβάδισμα της ομάδας οδηγώντας την στην νίκη.