Μετάβαση στο κύριο περιεχόμενο

(National League 2 - 13η αγωνιστική / Postgame)

ΡΟΥΠΕΛ  90-70  ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ

"ΔΙΕΛΥΣΕ" ΤΗΝ ΑΣΠΙΔΑ ΚΑΙ ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ ΚΑΙ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΚΑ !

Φανταστικό Ρούπελ στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού και εκκωφαντική "διπλή" νίκη επί της Ασπίδας Ξάνθης στο "καυτό" για άλλο ένα παιχνίδι κλειστό γυμναστήριο Σιδηροκάστρου (και δεν λέμε από άποψη θέρμανσης !). Οι "μπλε" κατόρθωσαν να πάρουν και την διαφορά του πρώτου αγώνα σε περίπτωση που χρειαστεί (είχαν χάσει στην Ξάνθη με 8).

Με δυναμικό ξεκίνημα και ρόλο οδηγού από το πρώτο λεπτό, το Ρούπελ απέκτησε διαφορά 9 πόντων (22-13) με το τέλος του δεκαλέπτου. Στην 2η περίοδο, οι γηπεδούχοι πάτησαν το "γκάζι" και με ελκυστικό μπάσκετ κυριάρχησαν και πήγαν στα αποδυτήρια με +20 (48-28).

Στην 3η περίοδο, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μπουν στο παιχνίδι κερδίζοντας πάρα πολλά φάουλ (σούταραν συνολικά 39! βολές) και μείωσαν την διαφορά στους 12, ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε στο 66-52. Στην τελευταία περίοδο, οι "μπλε" είχαν απαντήσεις σε κάθε προσπάθεια της Ασπίδας και το τελικό 90-70 πανηγυρίστηκε από ομάδα και κόσμο.

Το Ρούπελ με αυτή την νίκη, έκανε το 2/2 στον β' γύρο, ανέβηκε στο 6-7 και πλέον περιμένει τον Όλυμπο Κορδελιού στο Σιδηρόκαστρο την ερχόμενη Κυριακή (4/2) με στόχο ακόμη μια μεγάλη νίκη.

Διαιτητές: Σιταρίδης-Τσαρδούλιας Τ.-Λαμπρέλλης

Δεκάλεπτα: 22-13, 48-28, 66-52, 90-70.

Ρούπελ Σιδηροκάστρου (Δούκας-Σπανός): Δαμιανάκος 10(1), Δαλαγκόζης 14(1), Φραγκούλης 2, Παπαδόπουλος Γ. 5, Κάτος 22(2), Κεμανετζής 7(1), Παπαδόπουλος Ν., Γκούτζιας 23, Σιδερίδης 7(1), Χριστοφορίδης, Τοπολίγκας.

Ασπίδα Ξάνθης (Δώδος-Κασαρτζίδης): Αγγελόπουλος 18, Στουρνάρας 21(2), Παυλάκης 11, Κρστιτς 9, Μπιλιούρης 7(1), Παντελούκας 2, Σαββουλίδης, Κάλφας 2, Καρανικολίδης, Ρούμογλου.

5ος όμιλος

Τα αποτελέσματα

Ολυμπος ΕΚΕ-ΠΣ Ευκαρπίας 20-15(10), 43-34(20), 69-48(30), 97-54(τελικό)

ΓΑΣ Βασιλικών-Εθνικός Λαγυνών 20-18(10), 25-41(20), 40-57(30), 63-68(τελικό)

Ακαδημία Μουδανιών-ΚΑΟ Χαλκιδικής  17-23(10), 31-57(20), 38-77(30), 50-97(τελικό)

Ναύαρχος Βότσης-Ιωνικός Ιωνίας (Τρίτη, 18:00)

Σταυρούπολη ΕΚ-Αγία Βαρβάρα 19-17(10), 39-35(20), 51-55(30), 72-68(τελικό)

Ρούπελ Σιδηροκάστρου-Ασπίδα Ξάνθης 22-13(10), 48-28(20), 68-55(32), 90-70(τελικό)

Δημοφιλείς αναρτήσεις από αυτό το ιστολόγιο

(National League 2 - 1η αγωνιστική / Postgame)

ΡΟΥΠΕΛ   86-65  Π.Σ ΕΥΚΑΡΠΙΑ   ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΚΑΙ ΙΔΑΝΙΚΗ ΠΡΕΜΙΕΡΑ !   Πέντε μήνες και κάτι μακριά από την αγαπημένη τους ομάδα ήταν οι φίλαθλοι του Ρούπελ, οι οποίοι απόλαυσαν την ομάδα τους που έκανε περίπατο και ξεκίνησε ιδανικά στο νέο πρωτάθλημα της National League 2. Η ομάδα του Φώτη Κοκολιού κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο από το πρώτο λεπτό και δεν άφησε περιθώρια στην Ευκαρπία παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ για τρία δεκάλεπτα. Συγκλονιστική η παρουσία του κόσμου, που στηρίζει έμπρακτα για άλλη μια χρονιά την μεγάλη προσπάθεια. Αναφορικά με το παιχνίδι, οι "μπλε" ξεκίνησαν δυναμικά και προηγήθηκαν με 10-2 και 22-5 για να ολοκληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο στο 22-8. Στην 2η περίοδο, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να παίζουν στα "κόκκινα", βρήκαν εύκολους πόντους και ανέβασαν την διαφορά σε πολύ υψηλά επίπεδα (47-22 ημιχ.) σκορπώντας ενθουσιασμό στην κερκίδα. Η Ευκαρπία θέλησε να αντιδράσει, αλλά η κυριαρχική εμφάνιση του Ρούπελ δεν δεχόταν αμφισβήτηση και έτσι είχα

(GIANNAKIS ACADEMY - BASKETBALL CAMP)

Η ΠΡΩΤΗ ΑΞΕΧΑΣΤΗ ΗΜΕΡΑ ΕΝΟΣ ΣΠΟΥΔΑΙΟΥ CAMP !   ΟΜΙΛΙΑ ΤΟΥ ΚΟΡΥΦΑΙΟΥ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ ΓΙΑΝΝΑΚΗ, ΡΟΥΧΑ ΚΑΙ ΜΙΝΙ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ ΠΕΡΙΕΛΑΜΒΑΝΕ Η 1η ΗΜΕΡΑ !!   Το πολυσυζητημένο camp του Παναγιώτη Γιαννάκη στο Σιδηρόκαστρο, ξεκίνησε την Τετάρτη 14/6 ανήμερα δηλαδή της ιστορικής επετείου της κατάκτησης του Eurobasket του 1987. Το μενού της 1ης ημέρας είχε πολλά και οι επόμενες ημέρες αναμένονται ακόμη πιο συναρπαστικές, με την αρχή ωστόσο να είναι εντυπωσιακή. Η ακαδημία του Ρούπελ Σιδηροκάστρου που συμμετέχει αποκλειστικά στο camp και εντελώς δωρεάν μάλιστα, γέμισε το κλειστό γυμναστήριο Σιδηροκάστρου, με την συμμετοχή να αγγίζει σχεδόν το απόλυτο (100 νεαροί αθλητές και αθλήτριες).  Τα τμήματα χωρισμένα σε δυο γκρουπ, παρέλαβαν τα ρούχα τους και στην συνέχεια άκουσαν με μεγάλη προσήλωση τα λόγια και τις συμβουλές ενός εκ των σπουδαιότερων αθλητών και προπονητών της Εθνικής μας ομάδας, Παναγιώτη Γιαννάκη και του επιτελείου του (Λινάρδος Ν., Ηλιάδης Σ., Γιαννάκης Δ., Αλεξιάδης Θ.). Ακολούθησε ζέσταμα κ

(National League 2 - 4η αγωνιστική / Postgame)

ΡΟΥΠΕΛ  61-64  ΒΑΣΙΛΙΚΑ   "ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑ" ΚΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΣ !   Τρίτη διαδοχική ήττα και πρώτη εντός έδρας για το Ρούπελ, που δεν δείχνει τον καλό του εαυτό και χάνει άλλο ένα παιχνίδι στο οποίο μάλιστα είχε τον πλήρη έλεγχο μέχρι το 35'. Το άσχημο τέταρτο δεκάλεπτο και τα εύστοχα σουτ τριών πόντων του Ντισλή οδήγησαν τους φιλοξενούμενους σε μια μεγάλη νίκη στο Σιδηρόκαστρο. Αναφορικά με το παιχνίδι, οι δυο ομάδες ξεκίνησαν ισορροπημένα και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 20-18. Στην 2η περίοδο, οι γηπεδούχοι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους και βρέθηκαν στο +12 (34-22) στο 16', ωστόσο έχασαν την συγκέντρωση τους και τα Βασιλικά μείωσαν σε 37-32 στο ημίχρονο.  Στην 3η περίοδο, οι δυο ομάδες ήταν άστοχες αλλά οι "μπλε" είχαν τον έλεγχο και το πάνω χέρι στο σκορ με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 48-42. Στο 4ο δεκάλεπτο, το Ρούπελ βρήκε δυο τρίποντα με τον Δαλαγκόζη και έδειχνε να "καπαρώνει" την νίκη όντας στο +10 (56-46) στο 33' ωστόσο τα Β