Μετάβαση στο κύριο περιεχόμενο

(ΤΟΥΡΝΟΥΑ 3on3 ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ)

ΜΕ ΑΠΟΛΥΤΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΗΚΕ ΤΟ 3ON3 ΤΟΥ ΡΟΥΠΕΛ !

Ένα εξαιρετικό διήμερο (25-26/5) με πολύ μπάσκετ και πολύ κόσμο ήταν αυτό που μας πέρασε με την διοργάνωση τουρνουά 3ON3 στο κλειστό γυμναστήριο Σιδηροκάστρου για αγόρια και κορίτσια Γ' Δημοτικού έως Γ' Λυκείου.

Κοντά στα 90 παιδιά συμπλήρωσαν τους 4 ομίλους που στην συνέχεια έγιναν 5 (Golden group, Silver group) παίζοντας πολλούς και ιδιαίτερα ανταγωνιστικούς αγώνες, με τους νικητές να λαμβάνουν τα μετάλλια τους, τις μπλούζες τους και το χειροκρότημα κερκίδας και συμπαικτών τους. Η τελετή λήξης έγινε το μεσημέρι της Κυριακής με τον τελικό του μεγαλύτερου ηλικιακού γκρουπ, ενώ προηγουμένως έγιναν και οι τελικοί των διαγωνιστικών σε βολές/τρίποντα και knock out. 7 προπονητές και αρκετοί εθελοντές βοήθησαν στην εύρυθμη διεξαγωγή του τουρνουά, που στέφθηκε με απόλυτη επιτυχία.

Σχόλια

Δημοφιλείς αναρτήσεις από αυτό το ιστολόγιο

(Πρωτάθλημα ΕΚΑΣΑΜΑΘ-1η αγωνιστική)

ΡΟΥΠΕΛ  93-63  ΊΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ   ΕΚΚΩΦΑΝΤΙΚΗ ΠΡΕΜΙΕΡΑ ΚΑΙ 30αρα ΣΤΟΥΣ ΙΚΑΡΟΥΣ !   Ιδανική πρεμιέρα για την ομάδα του Ρούπελ, η οποία διέλυσε τους Ικάρους στο τοπικό ντέρμπι και μπήκε με το δεξί στο φετινό πρωτάθλημα της ΕΚΑΣΑΜΑΘ. Οι γηπεδούχοι ήταν απολαυστικοί στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού και δεν συνάντησαν ιδιαίτερες δυσκολίες από τους Σερραίους.   Με τους διαιτητές να χρεώνουν άμεσα με 5 ομαδικά τους γηπεδούχους, οι Ίκαροι βρήκαν εύκολους πόντους από την γραμμή των βολών και ήταν κοντά στο σκορ στο 4' (11-10), ωστόσο ακολούθησε φρενήρης ρυθμός με τον Δαλαγκόζη να πετυχαίνει 5 διαδοχικά τρίποντα και τους Γεωργιανό - Κεμανετζή να τρέχουν το γήπεδο. Κάπως έτσι, το δεκάλεπτο έκλεισε στο 35-19. Στην 2η περίοδο, οι παίχτες του Νίκου Μάντζιου σίγησαν επιθετικά με το ημίχρονο να κλείνει στο 52-33.  Όσο και αν προσπάθησαν οι "κυανοκίτρινοι" να μπουν στο παιχνίδι δεν κατάφεραν να ρίξουν την διαφορά κάτω από τους 15 πόντους, με τους Σιδηροκαστρινούς να ανεβάζουν και

(National League 2 - 4η αγωνιστική / Postgame)

ΡΟΥΠΕΛ  61-64  ΒΑΣΙΛΙΚΑ   "ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑ" ΚΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΣ !   Τρίτη διαδοχική ήττα και πρώτη εντός έδρας για το Ρούπελ, που δεν δείχνει τον καλό του εαυτό και χάνει άλλο ένα παιχνίδι στο οποίο μάλιστα είχε τον πλήρη έλεγχο μέχρι το 35'. Το άσχημο τέταρτο δεκάλεπτο και τα εύστοχα σουτ τριών πόντων του Ντισλή οδήγησαν τους φιλοξενούμενους σε μια μεγάλη νίκη στο Σιδηρόκαστρο. Αναφορικά με το παιχνίδι, οι δυο ομάδες ξεκίνησαν ισορροπημένα και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 20-18. Στην 2η περίοδο, οι γηπεδούχοι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους και βρέθηκαν στο +12 (34-22) στο 16', ωστόσο έχασαν την συγκέντρωση τους και τα Βασιλικά μείωσαν σε 37-32 στο ημίχρονο.  Στην 3η περίοδο, οι δυο ομάδες ήταν άστοχες αλλά οι "μπλε" είχαν τον έλεγχο και το πάνω χέρι στο σκορ με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 48-42. Στο 4ο δεκάλεπτο, το Ρούπελ βρήκε δυο τρίποντα με τον Δαλαγκόζη και έδειχνε να "καπαρώνει" την νίκη όντας στο +10 (56-46) στο 33' ωστόσο τα Β

(National League 2 - Playout 3ος αγώνας - Postgame)

ΒΑΣΙΛΙΚΑ  82-74  ΡΟΥΠΕΛ   ΠΑΛΕΨΕ, ΑΛΛΑ ΥΠΟΒΙΒΑΣΤΗΚΕ ΣΤΑ ΤΟΠΙΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΤΟ ΡΟΥΠΕΛ !   Δυο χρόνια μετά την άνοδο του στα Εθνικά πρωταθλήματα και μετά την φοβερή περσινή χρονιά, το Ρούπελ ηττήθηκε χθες στα Βασιλικά και υποβιβάζεται στα τοπικά πρωταθλήματα αφού η φετινή χρονιά δεν κύλησε όπως άπαντες περίμεναν. Συγκλονιστική η στήριξη του κόσμου καθ' όλη την διάρκεια της χρονιάς με αποκορύφωμα την χθεσινή παρουσία, όπου σε εκτός έδρας αγώνα παρευρέθηκαν πάνω από 120 φίλαθλοι όλων των ηλικιών για να δουν την αγαπημένη τους ομάδα. Αναφορικά με το παιχνίδι, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα και προηγήθηκαν με 11-6 για να έρθει ένα ξέσπασμα του Ρούπελ και να κλείσει το δεκάλεπτο στο +6 (13-19). Στην 2η περίοδο, το Ρούπελ προηγήθηκε με 15-22 για να έρθει ένα επιμέρους 8-0 των γηπεδούχων. Έκτοτε, οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με το ημίχρονο να κλείνει στο 33-32.    Στην 3η περίοδο, το Ρούπελ είχε απαντήσεις στους γηπεδούχους και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο -4 για τους "μπλε&