Μετάβαση στο κύριο περιεχόμενο

(National League 2 - 5η αγωνιστική / Postgame)

ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΜΠΑΣΚΕΤ ΜΟΥΔΑΝΙΩΝ  78-83  ΡΟΥΠΕΛ

ΞΕΣΠΑΣΕ ΣΤΟ ΦΙΝΑΛΕ ΚΑΙ ΕΠΕΣΤΡΕΨΕ ΣΤΙΣ ΝΙΚΕΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΕΙΣΕΙ !

Ακατάλληλο για καρδιακούς το παιχνίδι της Κυριακής στα Μουδανιά, αφού ήταν ένα γεμάτο παιχνίδι με εναλλαγές στο σκορ, στα συναισθήματα και απίστευτο φινάλε. Με επιμέρους σερί 1-11 στα τελευταία 30'' (!!), το Ρούπελ επέστρεψε από το 77-72 και έφτασε σε μια πολύ σημαντική νίκη για πάρα πολλούς λόγους.

Αναφορικά με το παιχνίδι, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αρκετά καλά και εξ αρχής πήραν σημαντικό προβάδισμα φθείροντας μάλιστα και τους παίχτες των γηπεδούχων. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 16-24. Στην 2η περίοδο, οι παίχτες του Φ. Κοκολιού συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό όντας αποτελεσματικοί στην επίθεση παρά την αστοχία από το τρίποντο, εκμεταλλεύτηκαν το post παιχνίδι Δαμιανάκου, Γκούτζια και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο +9 (32-41), αφού τα Μουδανιά έβρισκαν επιθετικές λύσεις.

Στην 3η περίοδο, οι "μπλε" βραχυκύκλωσαν, έδωσαν δικαιώματα και αδυνατώντας να παίξουν άμυνα το παιχνίδι έγινε ντέρμπι. Το 57-57 του δεκαλέπτου προμήνυε συγκλονιστικό φινάλε και αυτό έγινε. Το Ρούπελ πήρε εκ νέου προβάδισμα (63-67) με τον Φραγκούλη να βρίσκει ρυθμό για να απαντήσουν τα Μουδανιά σε 74-69 (!) και πλήρη αλλαγή σκηνικού με 2'15'' να απομένουν για το φινάλε. Με το σκορ στο 77-72 και 30'' να απομένουν ελάχιστοι θα περίμεναν την τελική έκβαση της αναμέτρησης. Με 2 βολές του Δαλαγκόζη και μια του Σαρχώση διαμορφώθηκε το 78-74 για να έρθει γρήγορο τρίποντο του Σιδερίδη στα 20''. Το Ρούπελ πίεσε στην επαναφορά και με μεγάλο τρίποντο από την γωνία του Κάτου πέρασε από το πουθενά πάνω στο σκορ (78-80). Η άμυνα βγήκε, ο Κάτος πέτυχε μια βολή και ο Σιδερίδης με κλέψιμο έγραψε το τελικό 78-83 με ένα αδιανόητο 1-11 στα τελευταία 30'' του αγώνα.

Οι Σιδηροκαστρινοί κρατάνε την νίκη, που δίνει πολλά οφέλη και καλούνται να βελτιωθούν για να δείξουν το πραγματικό τους αγωνιστικό πρόσωπο, που ακόμη απέχει. Εξαιρετικά άστοχοι από την περιφέρεια οι φιλοξενούμενοι στο σημερινό παιχνίδι, που βρήκαν ωστόσο 5 τρίποντα στο τελευταίο δεκάλεπτο και 3 στο τελευταίο 1'5.

Με αυτό το διπλό, οι "μπλε" επέστρεψαν στις νίκες μετά από 3 σερί ανεπιτυχή αποτελέσματα και πηγαίνουν να προστατεύσουν την έδρα τους και να μετατρέψουν το κλειστό γυμναστήριο Σιδηροκάστρου πάλι σε "φρούριο" απέναντι στον Βότση την ερχόμενη Κυριακή (26/11). Συγκλονιστική για ακόμη ένα παιχνίδι η στήριξη του κόσμου, που δεν αφήνει ταξίδι για ταξίδι για την αγαπημένη τους ομάδα.

Διαιτητές: Αθανασιάδης Αθ.-Σκρίνος-Αβρονιδάκης

Δεκάλεπτα: 16-24, 32-41, 57-57, 78-83

Μουδανιά (Κατσικάρης-Χαριτοπούλου): Ζαχαρίας 10(1), Καλπαξίδης 18(3), Χαριστός 16(2), Τσιριλάκης 20, Σαρχώσης 5, Μιροσάβιτς, Φεφέκος, Σανγκαρέ 4, Λεκάι 5(1).

Ρούπελ Σιδηροκάστρου (Κοκολιός): Δαμιανάκος 13, Δημητρακάς 6, Δαλαγκόζης 13(1), Φραγκούλης 10(2), Κάτος 11(1), Λόγυρος 4, Κεμανετζής 4, Γκούτζιας 12, Σιδερίδης 10(2).