Μετάβαση στο κύριο περιεχόμενο

(Postgame - 21η αγωνιστική)

ΡΟΥΠΕΛ  65-51  ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ

ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΗΜΕΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΡΟΥΠΕΛ, ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΑ PLAYOFFS ΑΝΟΔΟΥ !

Ο μεγάλος στόχος επιτεύχθηκε το απόγευμα της Κυριακής, αφού λίγο μετά την εύκολη νίκη του Ρούπελ με 65-51 επί της Καλαμαριάς, ήρθε το διπλό του ΓΑΣ Κομοτηνής στα Βασιλικά με το οποίο "κλείδωσε" και μαθηματικά η είσοδος στην προνομιούχο τετράδα για τους "μπλε", που έχουν πετύχει κάτι πολύ μεγάλο στην επιστροφή τους στα Εθνικά πρωταθλήματα μετά από 13 (!) χρόνια. Οι "νεοφώτιστοι" μετά το εκπληκτικό σερί 6 διαδοχικών νικών βρίσκονται στα playoffs, εξασφαλίζοντας την παραμονή τους στην Γ' Εθνική και πλέον έχουν να διεκδικήσουν την άνοδο στην Β' Εθνική.

Αναφορικά με το παιχνίδι, οι "μπλε" μπήκαν εξ αρχής καλύτερα και προηγήθηκαν με 13-4 για να μειώσουν σε 15-11 οι φιλοξενούμενοι στο δεκάλεπτο σε ένα νευρικό και άστοχο παιχνίδι. Το Ρούπελ βρήκε ρυθμό για μικρά διαστήματα και ξέφυγε, με την Καλαμαριά να είναι ιδιαίτερα άστοχη, κάτι που είχε ως συνεπακόλουθο το ημίχρονο να ολοκληρωθεί στο 35-19.

Στην 3η περίοδο, η ομάδα του Κοκολιού συνέχισε να ελέγχει πλήρως το παιχνίδι παρά ο γεγονός ότι δεν έπιασε την γνωστή της απόδοση. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 52-33, με την ομάδα του coach Πολυμένη να κάνει την απέλπιδα προσπάθεια και να μειώνει σε 57-46 στο 37' αλλά μέχρι εκεί. Οι "μπλε" κέρδισαν έχοντας διψήφιους τους Δαλαγκόζη (14π.), Παπαδόπουλο (13π.) και Σιδερίδη - Κάτο (από 10π.) ενώ θα μπορούσαν να επικρατήσουν ακόμη πιο εύκολα.

Για άλλο ένα παιχνίδι, ο κόσμος στήριξε έμπρακτα και χειροκρότησε θερμά την μεγάλη προσπάθεια της ομάδας, η οποία ολοκλήρωσε τις αγωνιστικές υποχρεώσεις της κανονικής περιόδου με συνολικό ρεκόρ 13 νίκες - 7 ήττες και 9-1 (!!) εντός έδρας.

Το μόνο που απομένει να ξεκαθαρίσει είναι ο αντίπαλος της α' φάσης των playoffs, με το Ρούπελ να γνωρίζει την ακριβή του θέση στον βαθμολογικό πίνακα με το πέρας της τελευταίας αγωνιστικής (2/4). Είτε τερματίσει στην 3η θέση, είτε στην 4η θέση πηγαίνει με μειονέκτημα έδρας αλλά με την σειρά στο 1-1 αφού οι δυο πιθανοί αντίπαλοι (ΚΑΟΔ, ΓΑΣ Κομοτηνής) είχαν ηττηθεί στο Σιδηρόκαστρο.

Διαιτητές: Διαμαντής - Κάννης

Δεκάλεπτα: 15-11, 35-19, 52-33, 65-51.

Ρούπελ (Κοκολιός): Κάτος 10, Φραγκούλης 6, Δατσιάδης 2, Κεμανετζής 6, Γιαννάτος, Δαλαγκόζης 14(1), Σιδερίδης 10(2), Μπαζτέκας, Τοπολίγκας 2, Γκούτζιας 2, Παπαδόπουλος 13.

Απόλλων Καλαμαριάς (Πολυμένης): Γκαντίδης 2, Καρυπίδης, Βούκα 5, Πολυμένης 11, Λαγός 11(1), Πάσσαρης, Γκαντίδης Μ. 3, Λαδόπουλος, Λίλης 6(2), Μακούλης 7, Πανούδης 2, Τσίγκας 4.