Μετάβαση στο κύριο περιεχόμενο

(Γ'ΕΘΝΙΚΗ-10η αγωνιστική)

ΆΡΗΣ ΑΒΑΤΟΥ  2-0  ΕΘΝΙΚΟΣ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ

Έβαλε τα "χεράκια" του και έβγαλε τα "ματάκια" του !

Ήττα από φτηνά γκολ για τον Εθνικό…Σε ένα ματς όπου ο Εθνικός δεν ήταν σε καλή μέρα, ηττήθηκε μεν με σκορ 2-0 από τον Άρη Αβάτου αλλά τα δυο τέρματα που δέχτηκαν οι «μπλε» θα μπορούσαν να είχαν αποφευχθεί και ενδεχομένως, να είχε διεκδικήσει κάτι καλύτερο στον αγώνα. Ασφαλώς και η ομάδα του Σάκη Καρυπίδη έχει έναν «Γολγοθά» να διανύσει προκειμένου να αποφύγει τον υποβιβασμό, αλλά θα πρέπει σε ματς που δεν μπορεί να πάρει τη νίκη ελλείψει δημιουργίας και εύκολου γκολ, να μην χάνει από τα λάθη της άμυνας και του γκολκιπερ.

ΤΟ ΜΑΤΣ:
Το Άβατο μπήκε με άγριες διαθέσεις στο ματς και έψαξε το γκολ από το πρώτο λεπτό. Οι παίκτες του Γιώργου Μαραντά είχαν τρεξίματα, δημιούργησαν φάσεις στην Σερραϊκή εστία και έδειχναν να πατούν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο. Βέβαια η μεγάλη φάση δεν ήρθε στο πρώτο 20λεπτο με την άμυνα των Σερραίων να κρατά και να αποτρέπει κάθε υποψία ευκαιρίας. Όλα αυτά μέχρι το 24΄, όταν ο Κοτόπουλος σούταρε η μπάλα κόντραρε και έβγαλε φάτσα με το τέρμα τον Κρασώνη, όπου με δυνατό σουτ εκτέλεσε τον τερματοφύλακα Τσιντσάρη. Στο β΄ μέρος, το Άβατο μπήκε εξίσου δυνατά με το πρώτο, αλλά αυτή την φόρα έχασε κλασσικές ευκαιρίες με τον Τσιντσάρη να λέει όχι τις περισσότερες φορές. Βέβαια όλα θα ήταν διαφορετικά εάν στο 57΄, το σουτ του Νικολαΐδη δεν περνούσε για λίγο, διπλά από την εστία του Αμουτζάκη και έβρισκε δίχτυα, διότι η άμυνα και ο τερματοφύλακας του Εθνικού ενδεχομένως θα έβρισκαν τον τρόπο να αποδράσουν με θετικό αποτέλεσμα. Με τα «εάν» όμως δεν παίζεται ποδόσφαιρο… κι εφόσον ο Νικολαΐδης αστόχησε, ο Τσιντσάρης μερικά λεπτά αργότερα έγινε ο μοιραίος -όταν του έφυγε η μπάλα μέσα από τα χέρια στο 78’ – και σημειώθηκε έτσι το 2-0 από τον Σαρηγιανίδη, για να κλείσει ο αγώνας με το ίδιο σκορ.