Μετάβαση στο κύριο περιεχόμενο

(ΑΝΑΣΚΟΠΗΣΗ ΑΝΔΡΙΚΟΥ 2016-17)

ΟΙ ΣΤΟΧΟΙ ΕΠΙΤΕΥΧΘΗΚΑΝ, ΠΡΟΣΗΜΟ "ΘΕΤΙΚΟ" !

ΜΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟΤΗΤΕΣ ΈΚΛΕΙΣΕ ΘΕΤΙΚΑ !

Αυτό ήταν ! Πέρασε ένας μήνας και κάτι από το τελευταίο παιχνίδι της ομάδας του Σ.Ιωαννίδη. Μια ακόμη αγωνιστική περίοδος έφτασε στο τέλος της για το ανδρικό του Ρούπελ. Μια εξαντλητική χρονιά με 24 αγώνες για το πρωτάθλημα και 3 για το Κύπελλο ολοκληρώθηκε με το Ρούπελ να πετυχαίνει τους αρχικούς στόχους(είσοδος στα playoff,  3η θέση), αλλά να μην μπορεί να κάνει το βήμα παραπάνω, απόρροια των πολλών τραυματισμών που υπέστησαν βασικοί παίχτες του "οχυρού".

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ

Κανονική περίοδος... 17-5 και 3η θέση...  Όλοι περίμεναν έναν ανταγωνιστικό όμιλο στην ΕΚΑΣΑΜΑΘ, με πολλές ομάδες να διεκδικούν την είσοδο στα playoff. Πράγματι αυτό συνέβη. Το Ρούπελ είχε εξ αρχής θέσει ως στόχο την 3η θέση και υπό προυποθέσεις να χτυπήσει και την 2η. Εν τέλει τα κατάφερε χάνοντας μέσα έξω από Ελευθερούπολη και Απόλλων Δράμας και από τους Τιτάνες εκτός. Με ρεκόρ 9-2 εντός (η μια ήττα από την Ελευθερούπολη διεξήχθη στο ουδέτερο γήπεδο της Ηράκλειας) και 8-3 εκτός το σύνολο του Ιωαννίδη δικαιούνταν την 3η θέση όντας από τις πιο σταθερές ομάδες του πρωταθλήματος.

Κρατάει ότι είχε την 2η καλύτερη επίθεση.. Σε έναν μαραθώνιο 21 αγώνων (μη συμπεριλαμβανομένου του αγώνα με τις Κρηνίδες, που κατοχυρώθηκε 0-20 υπέρ της ομάδας μας) η ομάδα του Ρούπελ πέτυχε 1700 πόντους και δέχτηκε 1185. Δηλαδή κατά μέσο όρο το Ρούπελ έβαζε 81 πόντους και δεχόταν 56.4. Με Καρνάβα (16.7π. μ.ο),Δαλαγκόζη (15.7π. μ.ο) και Δαμιανάκο (11.4π. μ.ο) να τραβάνε το "κουπί" επιθετικά, το Ρούπελ δεν είχε πρόβλημα σε αυτό τον τομέα. Παρόλο που είχε όμως την 2η καλύτερη επίθεση , είχε επίσης την 4η καλύτερη άμυνα γεγονός που δεν βοήθησε να έρθουν άλλες μια με δύο νίκες για την κατάληψη της 2ης θέσης που θα οδηγούσε στο πλεονέκτημα έδρας στα playoff.

Πιο σημαντική νίκη: Αδιαμφισβήτητα όπως αποδείχθηκε η πιο σημαντική νίκη ήταν αυτή στην έδρα του Α.Ο.Σ (53-60) που ουσιαστικά σφράγισε την 3η θέση στην κανονική περίοδο.

Το αξέχαστο ματς στην Δράμα: Ένα από τα καλύτερα παιχνίδια της χρονιάς και ίσως το καλύτερο ήταν αυτό ανάμεσα στους Τιτάνες και το Ρούπελ με τους γηπεδούχους να κερδίζουν στην παράταση με το αλησμόνητο 114-109. Ένα παιχνίδι βγαλμένο από το NBA όπου τα είχε όλα (ακόμη και buzzer beater από το κέντρο για να οδηγηθούμε στην παράταση). Επρόκειτο για ένα φανταστικό παιχνίδι που όσοι βρέθηκαν στο γήπεδο θα θυμούνται για καιρό.

Απρόσμενες εξελίξεις που έπαιξαν αρνητικό ρόλο για μια καλύτερη πορεία. Το Ρούπελ στα πρώτα 6 παιχνίδια της χρονιάς πορευόταν με τον Σκαλιστή που ωστόσο τραυματίστηκε σοβαρά (χιαστούς) και δεν ξαναγωνίστηκε για το υπόλοιπο της χρονιάς. Έτσι το Ρούπελ έχασε έναν υπερπολύτιμο παίχτη. Επίσης μετά από 8 παιχνίδια και ο Γ.Παπαδόπουλος αποχαιρέτησε την ομάδα επικαλούμενος προσωπικούς λόγους.

ΚΑΙ ΣΕΙΡΑ ΕΙΧΕ Ο ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ ! Με πολλές δυσκολίες ξεκίνησε η προετοιμασία για τα playoff με αντίπαλο την πολύ καλή ομάδα του Λεύκιππου. Οι έφηβοι σταμάτησαν να κατεβαίνουν στις προπονήσεις (ακολουθούσαν οι πανελλήνιες) και εκτός αυτού το Ρούπελ δεν είχε γήπεδο (παγκόσμιοι αγώνες badminton). Έδρα του πλέον ήταν η Ηράκλεια. Μια ακόμη ατυχία χτύπησε την ομάδα που "έχασε" και τον Μάντζιο στο πρώτο παιχνίδι στην Ξάνθη και δεν αγωνίστηκε έπειτα. Με αποστολές ανάγκης και με διαφορετικές απουσίες σε κάθε ματς το Ρούπελ έπεσε μαχόμενο παίρνοντας μια νίκη από τον Λεύκιππο και χάνοντας στην Ξάνθη δυο παιχνίδια στις λεπτομέρειες. Η υπερπροσπάθεια δεν έφτασε με το Ρούπελ να συγκαταλέγεται τελικά στις 5 καλύτερες ομάδες της ΕΚΑΣΑΜΑΘ δείχνοντας ότι πλήρης θα μπορούσε να κάνει το βήμα παραπάνω και να διεκδικήσει κάτι καλύτερο.

ΚΥΠΕΛΛΟ

Έφτασε μια ανάσα από τον τελικό... Αρκετά επιτυχημένη ήταν η χρονιά για το Ρούπελ και στις υποχρεώσεις του Κυπέλλου της ΕΚΑΣΑΜΑΘ, "Τάσος Χαραλαμπίδης". Το σύνολο του Σ.Ιωαννίδη στάθηκε τυχερό μέχρι τα ημιτελικά καθώς αντιμετώπισε τις εφηβικές ομάδες των Ικάρων και της Αγίας Βαρβάρας. Με αυτές τις δυο νίκες (68-61 και 52-66) πέρασε στα ημιτελικά όπου θα αντιμετώπιζε τον Λεύκιππο Ξάνθης στο ουδέτερο της Καβάλας. Εκεί η ομάδα του Ρούπελ παρότι προσπάθησε πάρα πολύ δεν κατάφερε να πάρει την νίκη και να πάει στον μεγάλο τελικό. Το 57-68 δεν αντικατοπτρίζει ακριβώς το παιχνίδι με το Ρούπελ να αγωνίζεται σε εκείνο τον αγώνα δίχως τον Καρνάβα.

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ (ΚΑΝ.ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΚΑΙ PLAYOFFS)